Rektor UKSW, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski wręczył gratulacje Mikołajowi Wolaninowi

Mikołaj Wolanin, student Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW, finalista nagrody Global Student Prize, znalazł się, jako jedyny Europejczyk, w gronie 10 najlepszych studentów na świecie.

– Serdecznie gratuluję tej nominacji. Jest Pan pierwszym studentem w historii UKSW, który osiągnął tak wielki sukces. Można powiedzieć, że Pańskie wyróżnienie nobilituje całą Uczelnię i sytuuje UKSW w gronie najlepszych uczelni. Wyrażając radość z Pana obecności na naszym Uniwersytecie mam nadzieję, że takich studentów będzie jak najwięcej – powiedział ks. prof. Ryszard Czekalski podczas spotkania.

Pochodzący z Nowego Tomyśla student naszego Uniwersytetu jest autorem 14 publikacji naukowych, w tym 2 monografii (Prawa ucznia, a także Obowiązki ucznia, wydane w 2021 r.). Wygłosił ponad 30 referatów na konferencjach naukowych, w tym 12 międzynarodowych.

Studiuje prawo kanoniczne na naszej Uczelni, a także prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Odbył staże naukowe na Università di Verona we Włoszech oraz w Max Planck Institute for Comparative Public Law and International Law w Heidelbergu.

Mikołaj Wolanin pełni także funkcję Prezesa Fundacji na rzecz Praw Ucznia, którą stworzył na podstawie bezprecedensowej decyzji sądu rodzinnego jako 17 latek. Mikołaj Wolanin jest ponadto przewodniczącym Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia, do której w roku szkolnym 2023-2024 zapisało się ponad 700 osób z całej Polski,

Jest reprezentantem Fundacji w Child Rights Connect w Genewie, organizacji będącej merytorycznym zapleczem dla Komitetu Praw Dziecka ONZ, jak również członkiem Zespołu ds. Praw i Obowiązków Ucznia przy MEN. W 2020 r. Mikołaj Wolanin był nominowany do Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Pokoju, tzw. dziecięcego Nobla. W 2023 r. zaś został jednym z laureatów Nagrody Prezydenta Warszawy im. Tadeusza Mazowieckiego.

Po ukończeniu studiów magisterskich planuje dalsze studia w Szkole Doktorskiej, po obronie doktoratu zaś połączenie zatrudnienia na Uczelni z pracą w administracji publicznej.

23 września 2024