Przejdź do treści
Kursy dokształcające w roku akademickim 2025/2026

Trzeci cykl studiów prawa kanonicznego – kurs dla doktorantów

Adresaci

Kurs dokształcający dla doktorantów (TRZECI CYKL STUDIÓW PRAWA KANONICZNEGO) trwający dwa semestry (jeden rok akademicki) skierowany jest do absolwentów studiów magisterskich, którzy posiadają dyplom licencjata kościelnego z prawa kanonicznego.

Cel  

Celem rocznego Kursu dokształcającego, realizowanego w ramach trzeciego cyklu studiów prawa kanonicznego, jest poszerzenie wiedzy z zakresu prawa kanonicznego, łaciny oraz przygotowanie do pisania pracy doktorskiej z tej dyscypliny. Zajęcia prowadzą pracownicy naukowo-dydaktyczni Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW, odbywają się one stacjonarnie w budynku UKSW przy ul. Dewajtis 5 w środy. Kurs obejmuje 9 wykładów tematycznych z prawa kanonicznego, w wymiarze 10 godzin każdy, 20 godzin języka łacińskiego oraz 10 godzin seminarium. Łącznie 120 godzin wykładowych zrealizowanych podczas 10 zjazdów. Dokładny plan zajęć i terminy środowych zjazdów zostaną podane we wrześniu br.

Warunki ukończenia 

Warunkiem ukończenia Kursu jest uzyskanie pozytywnych wyników z egzaminów. Uczestnicy otrzymują świadectwo ukończenia Kursu dokształcającego, zgodne z wzorem UKSW oraz zaświadczenie zaliczenia trzeciego cyklu zgodnie z Konstytucją apostolską Papieża Franciszka, Veritatis gaudium z 27 grudnia 2017 r., art. 77-80, oraz Zarządzeniami Wykonawczymi Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej dla wiernej realizacji konstytucji apostolskiej Veritatis gaudium z 27 grudnia 2017 r., art. 60-63.

 

Rekrutacja na Kurs trwa od 5 czerwca 2025 r. od godziny 12:00 do 22 września 2025 r. do godziny 23:59 i przeprowadza się ją poprzez rejestrację w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK)

https://irk.uksw.edu.pl/pl/offer/KURSY_2025/programme/K_WK-P-RPK3/

Wymagane dokumenty:

  • podanie o przyjęcie na Kurs (kwestionariusz do pobrania z systemu oferta),
  • odpis dyplomu magisterskiego wraz z suplementem,
  • odpis dyplomu licencjata kościelnego z prawa kanonicznego,
  • 1 fotografia, o ile nie została wgrana do systemu,
  • zgoda przełożonych w przypadku osób duchownych oraz należących do Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

 

Koszt kursu wynosi 3200 złotych.

Po złożeniu w dziekanacie formularza z systemu oferta, to znaczy po przesłaniu skanu ww. formularza oraz pozostałych dokumentów na adres mailowy: prawokan@uksw.edu.pl (oryginał należy dostarczyć najpóźniej podczas pierwszego zjazdu), uczestnicy Kursu otrzymają informację o indywidualnym numerze konta bankowego, na które należy jednorazowo dokonać wpłaty za Kurs, która wynosi 3.200,00 zł. Przy wpłacie proszę dopisać tytułem: Kurs dokształcający dla doktorantów. Uregulowanie należności powoduje wpisanie na listę uczestników Kursu. Dowód wpłaty czesnego – skan potwierdzenia opłaty – należy dostarczyć do dziekanatu najpóźniej podczas pierwszego zjazdu.

Warsztaty dokształcające: Posługa władzy przełożonych
semestr letni

Cel warsztatów

Celem warsztatów jest pogłębienie wiedzy dotyczącej roli przełożonych w instytutach zakonnych w oparciu o unormowania Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 roku, a także dokumentów kościelnych zawierających wskazania dotyczące ich posługi władzy. Udział w warsztatach pozwoli na pełnienie władzy zgodnie z priorytetami proponowanymi w ostatnich dokumentach, nieograniczania się tylko do zwykłego administrowania wspólnotą, unikania błędów w pełnieniu posługi oraz do odnowienia życia poszczególnych wspólnot zakonnych. Treści warsztatów mają również charakter praktyczny, uwzględniają kazusy życia wspólnotowego, przewidziane jest także spotkanie z przedstawicielem rzymskiej Dykasterii Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Uczestnicy i organizacja

Warsztaty są skierowane głównie do sióstr zakonnych i zakonników, którzy pełnią funkcję przełożonych, są członkami ich rad, będą pełnili wymienione funkcje, a także do formatorów oraz innych osób zainteresowanych problematyką. Zajęcia poprowadzą głównie profesorowie-zakonnicy z Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW. Warsztaty przeprowadzane są stacjonarnie w ciągu jednego dnia w wymiarze 10 godzin dydaktycznych, od godz. 8.00 do 16.00, w siedzibie Uczelni w kampusie przy ul. Dewajtis 5 w Warszawie.  Numer sali wykładowej oraz godzinowy plan zajęć zostaną podane w październiku br. Zachęca się do wzięcia na zajęcia konstytucji (prawa własnego) instytutu. Warunkiem uzyskania świadectwa ukończenia warsztatów jest obecność na wszystkich modułach warsztatowych.

– W formularzu prosimy o podanie swojego imienia/imion widniejących w dokumencie tożsamości (dowód osobisty lub paszport);

– Podanie wykształcenia i wykształcenia uzupełniającego w formularzu podczas rejestracji nie jest wymagane, tym samym nie ma konieczności wpisania numeru dyplomu ukończenia studiów magisterskich lub innej formy kształcenia.

 

Warsztaty są jednodniowe.

Termin warsztatów:   14.03.2026 r.

 

Decyduje kolejność zgłoszeń.

Rejestracja uczestników warsztatów trwa od 03 listopada 2025 r. od godziny 08:00 do 23 lutego 2026r. do godziny 23:59 i przeprowadza się ją w Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK)

https://irk.uksw.edu.pl/pl/offer/KURSY_2024/programme/KURSY_2023/

 

W przypadku problemów technicznych związanych z rejestracją na warsztat, prosimy o pobranie i wypełnienie na komputerze Formularz zgłoszeniowy – Warsztat

Wymagane dokumenty  (do pobrania z systemu: oferta.uksw.edu.pl, po dokonaniu rejestracji):

  • podanie o przyjęcie na Warsztat (Formularz zgłoszeniowy do pobrania z systemu oferta),
  • Podanie wykształcenia i wykształcenia uzupełniającego w formularzu podczas rejestracji nie jest wymagane, tym samym nie ma konieczności wpisania numeru dyplomu ukończenia studiów magisterskich lub innej formy kształcenia.

Po złożeniu w dziekanacie podania o przyjęcie na Warsztat, uczestnicy Warsztatu otrzymają informację o indywidualnym numerze konta, na które należy wpłacić opłatę za Warsztat w wysokości 230 złotych. Przy wpłacie proszę dopisać: tytułem Warsztat: Posługa władzy przełożonych zakonnych. Następnie  dowód wpłaty czesnego przesłać na adres  mailowy prawokan@uksw.edu.pl

Wyżej wymienione dokumenty można także przesłać listownie na adres:

Sekretariat Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW
ul. Dewajtis 5, 01-815 Warszawa

z dopiskiem „Posługa władzy przełożonych zakonnych

lub dostarczyć osobiście albo przez inną osobę do sekretariatu Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW, adres j.w., pokój 54, pon-czw. w godz. 8.00-14.00.

Uregulowanie należności sprawi wpisanie na listę uczestników Warsztatów.

 

Plan oraz program warsztatów zostaną zamieszczone wkrótce

 

Sytuacje nieprawidłowe w życiu i posłudze duchownych. Aspekty karno – kanoniczne
semestr letni 2025/2026

Celem jednosemestralnego kursu dokształcającego jest zdobycie gruntownej wiedzy z życia i posługi duchownych jeśli chodzi o sytuacje nieprawidłowe i procedury prawne z nimi związane. Tematyka kursu związana będzie m.in. z: troską Kościoła o życie i posługę duchownych; dyspensą od obowiązków wynikających z przyjętych święceń wraz z celibatem; utratą stanu duchownego według specjalnych uprawnień Dykasterii Duchowieństwa; karnym wydaleniem ze stanu duchownego wg. KPK; karnym wydaleniem ze stanu duchownego wg. DNW; indultem odejścia duchownego z instytutu zakonnego; stwierdzeniem nieważności święceń; organizacja dzieł duszpasterskich w kontekście ochrony małoletnich. Kurs obejmuje 4 dni wykładowe w łącznym wymiarze 32 godzin. Będą one miały charakter teoretyczno-praktyczny. W ramach zajęć przewidziane są także ćwiczenia z danej tematyki, polegające na przygotowywaniu odpowiednich dokumentów i rozwiązywaniu kazusów.

Jednosemestralny kurs dokształcający skierowany jest do wszystkich duchownych, a w szczególności do tych, którzy w swojej diecezji, instytucie życia konsekrowanego lub stowarzyszeniu życia apostolskiego zajmują się lub będą się zajmować wymienionymi procedurami. Z pewnością będzie on także przydatny dla przełożonych i formatorów. Absolwenci, po zaliczeniu końcowego tekstu z zakresu objętego programem nauczania, otrzymają dyplom ukończenia kursu.

Zajęcia prowadzą specjaliści z Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW, będący także praktykami z zakresu w/w procedur prawnych. Kurs trwa jeden semestr, jeden zjazd w miesiącu od marca do czerwca 2026 roku, łącznie obejmuje 32 godziny wykładowe. Zajęcia odbywać się będą w budynku UKSW przy ul. Dewajtis 5.

Terminy zjazdów: wkrótce

Rejestracja na kurs dokształcający odbędzie się w dniach 12.01.2026 roku od godziny: 08:00 do 01.03.2026 roku do godziny 23:59

https://irk.uksw.edu.pl/pl/offer/KURSY_2025/programme/WK-KRS-A/

Kontakt do sekretariatu Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW, ul. Dewajtis 5, 01-815 Warszawa, tel.: (+48-22) 561-88-12, email: prawokan@uksw.edu.pl.

Opłata za kurs:

  • Udział w kursie dokształcającym wynosi   1600 złotych

Kurs może być zawieszony w danym roku z powodu małej liczby uczestników.

Wymagane dokumenty  (do pobrania z systemu: oferta.uksw.edu.pl, po dokonaniu rejestracji):

  • podanie o przyjęcie na Kurs (kwestionariusz do pobrania z systemu oferta),
  • 1 fotografia, o ile nie została wgrana do systemu,
  • zgoda przełożonych w przypadku osób duchownych oraz należących do Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

 

Plan zajęć semestr letni 2025/26 – WKRÓTCE