Przejdź do treści

WARSZTATY PRAWNE DLA OSÓB KONSEKROWANYCH NA JASNEJ GÓRZE. Aktualne problemy instytutów życia konsekrowanego w aspekcie prawa kanonicznego i świeckiego, 22-23.10.2024.

W dniach 22-23.10.2024 roku na Jasnej Górze odbyły się warsztaty prawne organizowane przez Komisję Prawną Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich (KWPZM). W organizacji i prowadzeniu warsztatów uczestniczyli niektórzy wykładowcy z Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW. Spotkanie rozpoczął o. Arnold Chrapkowski OSPPE, przewodniczący Komisji Prawnej KWPZM.

Pierwszy panel był animowany przez p. Monikę Zborowską oraz p. mec. Kornela Kowalskiego, którzy omówili szerokie zagadnienie „Prawo pracy w instytutach życia konsekrowanego”, m.in. formy zatrudnienia, wolontariat, ubezpieczenia społeczne, prawa i obowiązki pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika, kontrola trzeźwości, czas pracy, urlopy, rozwiązanie stosunku pracy, rozstrzyganie sporów z zakresu prawa pracy.

Drugi panel i zarazem temat warsztatów był poświęcony „Prawnemu pobytowi osób zakonnych poza wspólnotą zakonną”, który omówili: prorektor UKSW ks. dr hab. Marek Stokłosa SCJ prof. ucz. i o. prof. dr hab. Tomasz Gałkowski OP. Poruszone były takie zagadnienia jak: nieobecność do roku i ponad rok (w domu zakonnym), eksklaustracja zwykła i nałożona, przyczyny udzielenia zgody na pobyt poza wspólnotą zakonną oraz eksklaustracji (kryzys powołania i kryzys wiary, przyczyny psychiczne, tzw. „wypalenie”, podjęcie leczenia), procedury jakie należy zastosować w tych sytuacjach, w tym jak postąpić w przypadkach pojawienia się problemów zdrowotnych, zwłaszcza psychicznych (wymagana dokumentacja medyczna, procedury związane z uzyskaniem opinii biegłych).

Ostatnie zagadnienie i jednocześnie trzeci panel warsztatów dotyczył „Administracji dobrami doczesnymi w instytutach zakonnych”, który zaprezentowali: ks. dr. hab. Arkadiusz Domaszk SDB prof. ucz i p. mec. dr Michał Poniatowski. Zagadnienia dotyczyły problematyki dóbr doczesnych indywidualnego zakonnika oraz wspólnoty zakonnej jako osoby prawnej (zdolność posiadania i zarządzania, konta bankowe, testamenty), odpowiedzialności odszkodowawczej, sprawozdawczości z administracji (rodzaje i sposoby rozliczenia), trybów zawierania umów i stron umowy (m.in. umowa na roboty budowlane, umowa dzierżawy gruntu, umowa najmu lokalu), prowadzenia działalności gospodarczej, księgowości (rozdzielność księgowa wspólnoty a innych podmiotów założonych przez instytutu zakonne).

Spotkanie odbyło się dzięki uprzejmości wspólnoty zakonnej z Jasnej Góry i wsparciu organizacyjnemu ze strony sekretariatu KWPZM. W przerwach pomiędzy wykładami i dyskusjami uczestnicy warsztatów mieli czas także na modlitwę w czasie Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Liczny udział uczestników warsztatów, stawiane pytania i dyskusje potwierdziły potrzebę ich organizacji i dobry wybór tematów. Warto zauważyć, że udział sześciu pracowników UKSW (w tym czterech wykładowców z Wydziału Prawa Kanonicznego) w przeprowadzeniu warsztatów prawnych wpisuje się w potrzebną współpracę Uniwersytetu z różnymi środowiskami zewnętrznymi. (opr. A. Domaszk)

24 października 2024