Z radością informujemy, że od początku roku akademickiego 2023/2024 w zorganizowanych przez Wydział Prawa Kanonicznego UKSW warsztatach i kursach dokształcających oraz panelach dyskusyjnych wzięło już udział ponad 600 osób konsekrowanych.
W ramach zrealizowanych przez Wydział Prawa Kanonicznego UKSW dodatkowych form kształcenia w roku akademickim 2023/2024 znalazły się:
– warsztaty dokształcające „Posługa władzy przełożonych zakonnych” (jednodniowe, 10 godzin dydaktycznych), w których wzięło udział 187 osób (głównie sióstr zakonnych) w ramach czterech spotkań;
– kurs dokształcający „Priorytetowe zagadnienia życia zakonnego w ujęciu prawa kanonicznego” (5 spotkań, 40 godzin dydaktycznych), w których uczestniczyło łącznie 118 osób w ciągu dwóch semestrów;
– panel dyskusyjny sióstr zakonnych z kanonistami „Prawo życia zakonnego w pytaniach i odpowiedziach” – część I, zorganizowany w dniu 9 marca 2024 roku przez WPK UKSW we współpracy z Konferencją Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce; w panelu wzięło udział około 100 sióstr zakonnych.
W ramach realizowanych przez Wydział Prawa Kanonicznego UKSW dodatkowych form kształcenia w roku akademickim 2024/2025 znalazły się:
– panel dyskusyjny sióstr zakonnych z kanonistami „Prawo życia zakonnego w pytaniach i odpowiedziach” – część II, zorganizowany w dniu 26 października 2024 roku przez WPK UKSW we współpracy z Konferencją Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce; w panelu wzięło udział około 100 sióstr zakonnych;
– warsztaty dokształcające „Posługa władzy przełożonych zakonnych” – 5. edycja (jednodniowe, 10 godzin dydaktycznych), w których w dniu 23 listopada 2024 roku wzięło udział 46 osób (głównie sióstr zakonnych);
– kurs dokształcający „Priorytetowe zagadnienia życia zakonnego w ujęciu prawa kanonicznego” – 3. edycja (5 spotkań, 40 godzin dydaktycznych) – przewidziany na drugi semestr roku 2024/2025; w ramach trwających zapisów zapisało się dotychczas 50 osób.
Celem warsztatów „Posługa władzy przełożonych zakonnych” jest pogłębienie wiedzy dotyczącej roli przełożonych w instytutach zakonnych w oparciu o unormowania Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 roku, a także dokumentów kościelnych zawierających wskazania dotyczące ich posługi władzy. Udział w warsztatach pozwala na pełnienie władzy zgodnie z priorytetami proponowanymi w ostatnich dokumentach, nieograniczania się tylko do zwykłego administrowania wspólnotą, unikania błędów w pełnieniu posługi oraz do odnowienia życia poszczególnych wspólnot zakonnych. Treści warsztatów mają charakter praktyczny i uwzględniają kazusy z życia wspólnotowego. Warsztaty skierowane są głównie do sióstr zakonnych i zakonników, którzy pełnią funkcję przełożonych, są członkami ich rad, będą pełnili wymienione funkcje, a także do formatorów oraz innych osób zainteresowanych problematyką.
Celem kursu „Priorytetowe zagadnienia życia zakonnego w ujęciu prawa kanonicznego” jest pogłębienie wiedzy dotyczącej prawa instytutów zakonnych życia konsekrowanego oraz stowarzyszeń życia apostolskiego w oparciu o unormowania Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 roku, a także innych dokumentów kościelnych. Treści kursu mają charakter praktyczny i uwzględniają kazusy życia zakonnego. Kurs jest skierowany głównie do sióstr zakonnych i zakonników, członków stowarzyszeń życia apostolskiego będących na różnych etapach formacyjnych oraz innych osób zainteresowanych problematyką.
W trakcie paneli dyskusyjnych „Prawo życia zakonnego w pytaniach i odpowiedziach” siostry zakonne mogą uzyskać odpowiedzi na nurtujące je pytania. W panelach udział biorą wybitni kanoniści – naukowcy i zarazem praktycy życia zakonnego. Patronat nad panelami objęła przewodnicząca Konferencji Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce s. Ewa Kaczmarek MChR.
Informacje o realizowanych przez WPK UKSW panelach dyskusyjnych znalazła się m.in. na stronie Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce: https://zakony-zenskie.pl/panel-siostr-zakonnych-z-kanonistami-na-uksw/